Obchody Millenium w Polsce
Tysiąclecie Państwa Polskiego – uroczyste obchody proklamowane w lutym 1958 przez Sejm PRL na lata1960 - 1966. Milenium chrztu Polski, dokonanego przez Mieszka I w 966 roku, miało miejsce na Jasnej Górze w roku 1966. Władze nie zezwoliły na przyjazd papieża Pawła VI.
Inicjatorem był prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Dokonano wówczas odnowienia aktu zawierzenia Matce Boskiej i powierzenia narodu polskiego pod jej opatrzność na kolejne 1000 lat. Centralne uroczystości odbyły się w Gnieźnie 3 maja.
Milenium poprzedzała Wielka Nowenna odprawiana przez dziewięć kolejnych lat (1957 - 1966). Zgodnie z planem 3 maja 1957 r. prymas Wyszyński odprawił mszę św. na Jasnej Górze. Było to z jednej strony uroczyste zamknięcie Roku Królowej Polski, z drugiej uroczysta zapowiedź Wielkiej Nowenny Narodu przed Tysiącleciem Chrztu Polski, będącej kolejnym etapem przygotowań Polaków do wielkiego jubileuszu ich chrześcijaństwa. Dwa dni później (5 maja) uroczyście zainaugurowano Nowennę we wszystkich parafiach kraju. Począwszy od tego dnia aż do Roku Jubileuszowego 1966 śluby miały być odnawiane rokrocznie we wszystkich parafiach w ciągu następnych dziewięciu lat w pierwszą niedzielę po 3 maja; jeśli była to niedziela, uroczystości te odbywały się 3 maja. Każdego 26 sierpnia tego samego aktu dokonywali na Jasnej Górze pielgrzymi i Episkopat z prymasem na czele. Każdy dzień odnawiania ślubów rozpoczynał kolejny rok Wielkiej Nowenny, a jego tematem i zadaniem duszpasterskim były kolejne przyrzeczenia ślubów złożone przez wiernych w sierpniu 1956 r. Kolejne lata Nowenny poświęcono wierności Bogu, Chrystusowi, Kościołowi i jego pasterzom, Łasce Uświęcającej, życiu, katolickiemu małżeństwu, świętości rodziny, wychowaniu chrześcijańskiemu, miłości i sprawiedliwości, odnowieniu kultury chrześcijańskiej i wierności Maryi.
1 stycznia 1966 r. rozpoczął się Rok Jubileuszowy. Sam jubileusz, czyli „Te Deum” Narodu Polskiego zainaugurowano odnowieniem obietnic Chrztu św. w Wielką Sobotę 9 kwietnia 1966 r.; tego dnia zakończył się ostatni rok Wielkiej Nowenny. Między 9 a 17 kwietnia celebrowano w całym kraju obchody „Tygodnia Tysiąclecia” jako wyraz wdzięczności Kościoła za Chrzest św. i wiarę, a także jako przypomnienie historycznej daty chrztu Polski przypadającej najpewniej 14 kwietnia 966 r. Tydzień ten był szczególnie uroczyście obchodzony zarówno w katedrach, jak i parafiach. Główne uroczystości Milenium chrztu obchodzono od 14 do 17 kwietnia w Gnieźnie. W tych dniach w tamtejszej katedrze znajdował się Obraz Nawiedzenia, który wcześniej przeszedł przez tzw. Szlak Piastowski (Kruszwicę, Strzelno i Trzemeszno).
Kościelne uroczystości jubileuszowe przybrały ogólnopolski charkter. Analogicznie do uroczystości gnieźnieńskich zorganizowano w całym roku 1966 i do lipca roku następnego wielkie Gody Narodu w historycznych miastach Polski położonych na tzw. Szlaku historycznym, który tworzyło 29 najważniejszych ośrodków związanych historycznie z Kościołem i życiem religijnym w kraju. Obok tego wielki jubileusz polskiego chrześcijaństwa obchodzono na szczeblu diecezjalnym i parafialnym. Stolice biskupie znajdujące się poza Szlakiem historycznym organizowały uroczyste obchody św. patrona diecezji lub kościoła katedralnego; uczestniczyły w nich delegacje wszystkich parafii. Program przewidywał uroczyste „Te Deum”, nabożeństwo nocne w katedrze, mszę św. przedpołudniową, popołudniowe Misterium obrazujące przeszłość diecezji, jej bieżące życie religijne, a także potrzeby na przyszłość. Program uroczystości diecezjalnych zakładał ponadto odczytanie we wszystkich parafiach listu pasterskiego biskupa ordynariusza. Istotne było także konsekrowanie wszystkich kościołów w diecezji, które jeszcze nie zostały objęte tym aktem.
Z kolei uroczystości parafialne zakładały zorganizowanie Uroczystości Parafialnej Tysiąclecia Chrztu zazwyczaj podczas dorocznego odpustu lub w inny wyznaczony przez biskupa dzień. Metropolici określali jej ramy zewnętrzne, obejmujące „Te Deum” i adorację. Wierni wyrażali w tym czasie wierność Panu Bogu za łaskę Chrztu i spuściznę przodków.
Sejm PRL proklamował obchody tysiąclecia państwa polskiego w latach 1960 – 1966. Poczta wypuściła okolicznościowe znaczki i pocztówki, upowszechniono hasło budowy tysiąca szkół podstawowych, popularnych tysiąclatek. Organizowano wystawy, konkursy, turnieje, wykłady. Przewóz korespondencji pocztami specjalnymi. Starsi pamiętają, że Polskę zalało wtedy morze biało-czerwonych flag. Serię propagandowych wydarzeń wieńczyła wielka Parada Tysiąclecia 22 lipca 1966 roku ulicami Warszawy.
Parada Tysiąclecia - część historyczna defilady z dnia 22 lipca 1966 w Warszawie. Kosynierzy Kościuszki.
Żołnierze powstań narodowych "Czwartacy".
Woje Bolesława Chrobrego - piesi tarczownicy.
Piechota z okresu wojny 13-letniej z Krzyżakami - Pawężnicy.
Ułani 1945 roku.
Poczta Polska wydała również bardzo dużo stempli okolicznościowych upamiętniających różne wydarzenia związane z obchodami Millenium.
Różne uroczystości związane z obchodami Millenium.
Różne inne wydania Poczty Polskiej związane z obchodami Millenium.
A za wybitną działalność społeczną w obchodach Tysiąclecia Państwa Polskiego nadawane były odznaki.
Rok 2000 przebiegał dla nas pod znakiem dwóch jubileuszy: obchodzonego w całym Kościele Wielkiego Jubileuszu Zbawiciela i 1000-lecia powstania struktur kościelnych w Polsce. Główne uroczystości tego drugiego jubileuszu odbyły się, co jest zrozumiałe, w Gnieźnie - pierwszej metropolii na ziemiach polskich.
Świętowanie milenium podzielone zostało na dwie części. Zgodnie z zamysłem Metropolity gnieźnieńskiego, 12 marca br., dokładnie w 1000. rocznicę Synodu-Zjazdu Gnieźnieńskiego, skoncentrowano się na wymiarze ekumenicznym i politycznym tego doniosłego wydarzenia. Nabożeństwo ekumeniczne - celebrowane przez hierarchów Kościołów katolickiego, prawosławnego i protestanckiego: kard. Józefa Glempa, abp. Sawę i bp. Jana Szarka - przypomniało, że w chwili rodzenia się struktur Chrystusowy Kościół był niepodzielony, a jednocześnie było wyrazem dobrej woli jedności uczniów Jezusa Chrystusa. Spotkanie prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej było okazją do zobaczenia tego, co zbliżyło do siebie papieża Sylwestra II, cesarza Ottona III i księcia Bolesława. Chociaż prezydenci nie do końca wykorzystali w swym przesłaniu to doświadczenie sprzed dziesięciu wieków, to jednak sam fakt powiązania przesłania z uroczystościami milenijnymi był wołaniem o oparcie się na wartościach chrześcijańskich w budowaniu zjednoczonej Europy.
Druga część obchodów milenijnych miała przede wszystkim charakter kościelny. Wybór daty uroczystości - 28-30 kwietnia br. - nie jest przypadkowy. W sobotę i niedzielę w Gnieźnie był obchodzony tradycyjny odpust ku czci św. Wojciecha. Trudno jest przecenić rolę, jaką odegrał ten Patron Polski w powstaniu struktur kościelnych w naszej Ojczyźnie. Nic więc dziwnego, że cały Kościół w Polsce chciał podziękować Panu Bogu za ten ogromny dar. Stąd też do Gniezna przybędzie Episkopat Polski, by wziąć udział w Konferencji Episkopatu i uroczystościach Świętowojciechowych.
W programie uroczystości milenijnych przewidziano także zjazd premierów Grupy Wyszehradzkiej: Węgier - Victora Orbana, Czech - Milosza Zemana, Słowacji - Mikulasa Dziurindy i Polski - Jerzego Buzka oraz kanclerza Niemiec - Gerharda Schroadera, którzy podpisali Deklarację Gnieźnieńską.
MEDAL 11 listopada 1918 Odzyskanie Niepodleglości - 1000 lecie Polski rok 2011
- Materiał - miedz posrebrzana,
- Średnica - 40 mm
- Waga 32g
Medal odwołuje się do świeckiej strony budowy państwowości. Piastowskiemu wojowi i sadzącemu dąb kmieciowi, towarzyszą, wyobrażeni na rewersie, przedstawiciele robotniczo-chłopskiej i inteligenckiej społeczności PRL pod egidą broniącej kraju armii. Bloki skalne z wyrzeźbionymi herbami województw, miastami przemysłowymi oraz miejscami bitew Armii Ludowej, z wykutymi wizerunkami i hasłami, to nie tylko wizualizacja propagandy sukcesu, lecz także podkreślenie siły i niezniszczalności idei socjalistycznych w tysiącletnim już państwie.
Medal autorstwa Wacława Kowalika upamiętniający jubileusz w roku 1966, kiedy to do walki o rząd dusz ruszyły stojące na przeciwstawnych biegunach siły – Kościół katolicki i zwalczający go aparat państwowy.
Medal TYSIĄCLECIE PAŃSTWA POLSKIEGO 966 - 1944 - 1966 - POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA SPADKOBIERCZYNIĄ TRADYCJI TYSIĄCLECIA
Polskie milenium to tytuł serii 16 znaczków jaką Poczta Polska wydała 11 listopada 2001 roku. Znaczki, o wartości 1 zł przedstawiają najważniejsze postaci i wydarzenia z historii Polski. Celem emisji jest podsumowanie 1000 lat historii, kultury i nauki w Polsce, z perspektywy XXI wieku.
Na znaczkach przedstawiono:
* 3780 - Chrześcijaństwo - papież Jan Paweł II, fragment Drzwi Gnieźnieńskich przedstawiający św. Wojciecha.
* 3781 - Parlamentaryzm - Prezydent Lech Wałęsa składający przysięgę w Sejmie, fragment okładki Konstytucji 3 Maja 1791r.
* 3782 - Dzieje publicystyki politycznej - fragment okładki pisma "Głos Wolny Wolność Ubespieczający", okładka pierwszego numeru "Kultury" oraz "Zniewolonego umysłu" Czesława Miłosza, okładka "O skutecznym rad sposobie".
* 3783 - Teatr - Wojciech Bogusławski, Jerzy Grotowski, w tle fragment rękopisu III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, znak teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora.
* 3784 - Niepodległość - Józef Piłsudski, w tle plakaty wyborcze z 1989r.
* 3785 - Tradycje internacjonalne polskich sił zbrojnych - znak NATO, portret generała Kazimierza Pułaskiego wg XIX-wiecznej litografii.
* 3786 - Astronomia - Mikołaj Kopernik i Aleksander Wolszczan - odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.
* 3787 - Szkolnictwo - fragment drzeworytu z podobizną Jana z Głogowa, sylwetka współczesnego filozofa - Tadeusza Kotarbińskiego.
* 3788 - Tradycje oręża polskiego - fragment obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", plakat z czasów Bitwy Warszawskiej 1920r. "Do broni".
* 3789 - Zrywy niepodległościowe - litografia Villana przedstawiająca Belwederczyków (Karol Pankiewicz, Walenty Krosnowski, Wincenty Kobylański, Aleksander Świętosławski), którzy rozpoczęli powstanie listopadowe, pieczęć Mariana Langiewicza dyktatora powstania styczniowego 1863r., winieta pisma informacyjnego AK "Warszawa walczy", scena z powstania warszawskiego wg fotografii Janusza Cegiełły z 20 sierpnia 1944r.
* 3790 - Sztuka - fragment rzeźby apostoła Jana z "Ołtarza Mariackiego" Wita Stwosza, rzeźba-autoportret Magdaleny Abakanowicz.
* 3791 - Muzyka - Krzysztof Penderecki, Fryderyk Chopin, w tle fragment zapisu nutowego mazurka nr 10, opus 50 Karola Szymanowskiego.
* 3792 - Symbole polskie - średniowieczna panorama Krakowa, widok Zamku Królewskiego w Warszawie.
* 3793 - Polska w systemie europejskim - portret Jana III Sobieskiego, znak Unii Europejskiej.
* 3794 - Język, piśmiennictwo, literatura - Wisława Szymborska, Mikołaj Rej wg drzeworytu z Biblioteki Jagiellońskiej.
* 3795 - Sport - Janusz Kusociński i Robert Korzeniowski.
Akcja „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Nazwę szkół „tysiąclecia” powiązano z obchodzonymi oficjalnie uroczystościami 1000-lecia Państwa Polskiego, przypadającymi na rok 1966. Hasło budowy „tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” rzucił Władysław Gomułka, 24 września 1958 r. Seria etykiet zapałczanych „1000 szkół 1000 lecie.1.1960.Częstochowa”.