Gościmy

Odwiedza nas 34  gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

 

Znaczki ONZ – egzemplarze ku chwale międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu.

 
Kolekcjonowanie znaczków pocztowych znajduje wielu zwolenników wśród pasjonatów historii. Oczkiem w głowie są dla nich zdobycze odwołujące się do wielu istotnych wydarzeń dla całego świata. Takim było powstanie ONZ po zakończeniu II wojny światowej, dokładnie w październiku 1945 roku. Stąd też kolekcja nawiązująca właśnie do działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych.
 
Charakteryzują się one wyjątkowo wysoką jakością używanego do ich produkcji papieru.
 
Administracja Pocztowa Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNPA) śledzi i rejestruje pracę i osiągnięcia Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej agencji oraz umieszcza je na znaczkach pocztowych. Znaczki Organizacji Narodów Zjednoczonych są uważane za chronologiczne znaczniki wysiłków organizacji na rzecz sprostania dominującym wyzwaniom na świecie.
 
Znaczki mają na celu zilustrowanie celów i osiągnięć Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tak więc tematy przedstawione na znaczkach Organizacji Narodów Zjednoczonych są niezwykłe, ponieważ obejmują szereg globalnych zagadnień i problemów.
 
Znaczki mogą być używane do opłat pocztowych, gdy są używane na przesyłkach wysyłanych z biur Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, Genewie lub Wiedniu. W tych trzech miastach znajduje się Urząd wydający znaczki. 
 
Postanowiłem je zebrać i chronologicznie według lat wydania przedstawić. Może tylko  z wyjątkiem serii znaczków ONZ ds. Praw Człowieka wydanych dla tych trzech miast. Tu postanowiłem zebrać je na jednej stronicy.
 
Deklaracja Praw Człowieka ONZ, jak każdy inny dokument na drodze rozwoju cywilizowanego społeczeństwa. Aby uczcić 40. rocznicę podpisania Deklaracji, Władze Pocztowe Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, Genewie i Wiedniu wydały serię znaczków, które zawierają jedną z 3 etykiet z tekstem artykułu Deklaracji Praw Człowieka w języku angielskim, francuskim i niemieckim. W dzisiejszych czasach to jest chyba najważniejsza sprawa by szanować drugiego człowieka.
 
Deklaracja Praw Człowieka, to kompletny zestaw 30 znaczków z dołączoną etykietą, aby uczcić każdy artykuł Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten zestaw jest niezbędny dla poważnych kolekcjonerów ONZ, a także miłośników sztuki! Każdy znaczek przedstawia zapierające dech w piersiach dzieło sztuki legendarnych mistrzów, od klasyki po nowoczesność, takich jak Picasso, Van Gogh i Rafael. Do każdego znaczka dołączona jest również etykieta z tekstem jednego z artykułów z Deklaracji.
 
W zbiorze przedstawiam wszystkie znaczki wydane przez ONZ w Genewie, Wiedniu i Nowym Jorku. w kolejności ich ukazania się oraz koperty ostemplowane w pierwszym dniu wydania.
 
Te znaczki bardzo dużo mówią o działalności ONZ, np. utrzymanie przy życiu dzieci i ich rozwój. Ochrona środowiska. Prawa człowieka. Zdrowie i naukowe badania medyczne. Zmniejszanie ubóstwa i rozwój gospodarczy. Rozwój rolnictwa i rybołówstwa. Edukacja. Podnoszenie statusu kobiet. Pomoc w sytuacjach kryzysowych i w obliczu klęsk żywiołowych. Transport lotniczy i morski. Pokojowe wykorzystanie energii atomowej. Prawa związkowe i prawa robotników. To tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmuje się ONZ.
 
Korzyści wynikające z członkostwa Polski w ONZ:
- gwarancja bezpieczeństwa i wsparcia podczas konfliktu,
- wpływ na międzynarodową politykę,
- inwestycje militarne na terenie kraju.
 
Historia udziału Polski w misjach pokojowych ONZ sięga początków lat 70-tych ubiegłego wieku. Od 1973 r. Polacy służą pod flagą ONZ w najbardziej zapalnych rejonach konfliktów w Afryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie.
 
26 listopada 1973 r. sformowano Polską Wojskową Jednostkę Specjalną Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS). Polacy jako pierwsi z Układu Warszawskiego założyli błękitne hełmy sił pokojowych ONZ.
 
Polscy saperzy w misjach pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie
 
Medal - ONZ POLSKA WOJSKOWA JEDNOSTKA SPECJALNA DORAŹNYCH SIŁ ZBROJNYCH - SAPER UN 
 
Średnica ~ 7cm 
Rok produkcji - 1979 rok  
Mennica Państwowa
 
20
 
21
 
Koperty ze stemplami polskich jednostek wojskowych, uczestniczących w misjach pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie (lata 70-te XX wieku).
 
22
 
23
 
24 
Dziwię się osobom, które tak usilnie chcą wyjść z różnych międzynarodowych organizacji np. Unii, ONZ. Nasz kraj nie da sobie rady samodzielnie. Chociaż w historii Polski był przypadek wielkiego zwycięstwa.
 
W 1683 roku armia, którą dowodził Jan III Sobieski ocaliła Wiedeń i chrześcijaństwo przed inwazją wojsk Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Sam papież w podziękowaniu za odniesione zwycięstwo przekazał polskiemu królowi wyjątkowy dar – kapelusz i miecz poświęcony - w uznaniu zasług w obronie wiary.
 
Poniżej medal, który upamiętnia króla Jana III Sobieskiego - jednego z najwybitniejszych polskich monarchów i wodzów. Jego wspaniały triumf pod Wiedniem trwale wyeliminował zagrożenie ze strony Turków dla Europy Środkowej. Po tym wydarzeniu Turcy nazwali króla Jana III "Lwem Lechistanu", a papież Innocenty XI uhonorował go tytułem Fidei Defensor (obrońcy wiary).
 
Awers medalu przedstawia tarczę z łacińską dewizą: SIC MUNITA TUTIOR (Tak chroniona - Rzeczpospolita - bezpieczna). Napis ten umieszczono na złotym medalu koronacyjnym Jana III Sobieskiego, wybitym w 1676 roku. Otacza ją wieniec herbów wybitnych polskich dowódców, takich jak Władysław Jagiełło, Jan Karol Chodkiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Józef Poniatowski. Medal zwieńczony jest hełmem, koroną i ozdobiony labrami.
 
Rewers – to portret Jana III Sobieskiego. Jan III jest ubrany w typowo polską zbroję – karacenę. Na jej łuskach widnieje orzeł - nawiązanie do herbu Rzeczypospolitej. Monarcha w lewej ręce trzyma regiment - oznakę władzy wojskowej, atrybut pojawiający się w ikonografii już w czasach starożytnego Rzymu, ale i w staropolskich portretach. N askroniach wieniec laurowy. Na stole pokrytym czerwonym suknem leży antyczny hełm z pióropuszem. Pteriges dekorują maski lwa – symbol nawiązujący do herkulesowej odwagi. Purpurowy płaszcz króla jest udrapowany i spinany na ramieniu. Po bokach obrazu daty urodzin i śmierci.
 
Wizerunek powstał zapewne po zwycięskiej bitwie nad Turkami pod Chocimiem w 1673 roku, a przed koronacją i wiktorią wiedeńską, nie ma bowiem na nim insygniów królewskich ani aluzji do zwycięstwa pod Wiedniem
 
Medal – metal miedzionikiel, platerowany czystym złotem (próba 999/1000) o średnicy 40 mm i masie 26 g.
 
1
 
2
 
Z wyprawy wiedeńskiej Sobieski przywiózł, oprócz licznych łupów zdobytych na Turkach, wyjątkową relikwię. Był to obraz Matki Boskiej Loretańskiej, znaleziony nieopodal Wiednia podczas odsieczy. Na jednej z szarf widocznych na wizerunku widniał napis: „In hac Imagine Mariae Vinces Ioannes” („W tym obrazie Maryi zwyciężysz Janie”). Miejsce i czas znalezienia obrazu oraz skojarzenie ze zwycięstwem króla sprawiły, że wizerunek uznano za cudowny, a Jan III otaczał go wielką czcią. W rękach króla i jego potomków pozostawał do 1740 r., kiedy to po śmierci wnuczki Jana III został przekazany książętom Radziwiłłom, w rękach których pozostaje po dziś dzień. Wierną kopię obrazu przechowują oo. kapucyni w warszawskim kościele przy ul. Miodowej, ufundowanym przez Jana III Sobieskiego.
 
Ale nie tylko w tamtym okresie Matka Boża prowadziła króla Jana III Sobieskiego do zwycięstwa. W dzisiejszych czasach też poucza swoimi orędziami Matka Boża z Akity, które w dużej mierze stanowią kontynuację maryjnego przesłania płynącego z Fatimy, co jest w dzisiejszych – pełnych zamętu czasach – bardzo ważne.
 
Najświętsza Maryja Panna, objawiając się w tej japońskiej miejscowości, z Matczyną troską przestrzegła nas przed konsekwencjami  zerwania więzi z Jej ukochanym Synem. Maryja ciągle ostrzega nas przed Bożym gniewem. Jako dobra Matka nie chce przecież, abyśmy zginęli śmiercią wieczną.
 
Maryja nas ostrzega, bo w historii świata nie było tak powszechnej i jawnej Boskiej obrazy. Żyjemy na pograniczu ogromnych przemian jakich ten świat nie doświadczył. Teraz postępuje Era korupcji rozdwojenia świata i wielkiej nienawiści. Po tym czasie postąpią siły niebios i się poruszą jakie świat nie zaznał. A żywi będą zazdrościć umarłym. Aż Pan Bóg Stwórca nie skróci tych dni. Aż postąpi to co zapowiadał Mesjasz. I prorocy starego testamentu i Pisma św. A jeśli się zjawi Lucyfer to po ofiary jak sami piszą po ofiary swojej śmierci swojego owocu śmierci wiekuistej swoich fanów.
Po wiekuisty czas.
 
Dzieło szatana przeniknie nawet do Kościoła. To porażające zdanie skierowała do nas wszystkich Matka Boża za pośrednictwem japońskiej zakonnicy Agnieszki Sasagawy, której ukazywała się w latach 1973-1981 w klasztorze przy małym miasteczku Akita. Wiele rzeczy jest przemilczanych, ponieważ „zwolennikom kompromisu” – o których mówi Matka Boża w tych objawieniach – zamiast na zwalczaniu grzechu w świecie, bardziej zależy na świętym spokoju.
 
I przedstawię jeszcze jeden ważny cytat słów Maryi wypowiedzianych do nas wszystkich w Akicie:
 
„Jeżeli ludzie nie będą pokutować i nie poprawią się, Ojciec ześle straszliwą karę na całą ludzkość. Będzie to kara większa niż potop; taka, jakiej nikt nigdy przedtem nie widział. Ogień spadnie z nieba i zmiecie z powierzchni ziemi wielką część ludzkości, zarówno dobrych, jak i złych, nie oszczędzając ani kapłanów, ani świeckich. Pozostali przy życiu poczują się tak opuszczeni, że będą zazdrościć umarłym”.
 
3
 
15 czerwca 1982 SZWAJCARIA
Cel pielgrzymki
Wizyta w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Pracy.
 
Przebieg wizyty w Szwajcarii
15 czerwca
GENEWA: Lotnisko - powitanie przez władze Genewy, Episkopat i przedstawicieli Rady Federalnej Szwajcarii • Pałac Narodów - udział w Zgromadzeniu Generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy • Pałac Narodów - spotkanie z przedstawicielami świata pracy (m.in. „Solidarności"), pracodawcami, przedstawicielami delegacji rządowych, uczestniczących w Zgromadzeniu • Parafia St. Nicolas de Flile - modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Spotkanie ze współpracownikami misji Stolicy Apostolskiej przy ONZ i instytucjach specjalistycznych w Genewie oraz członkami międzynarodowych organizacji katolickich • Siedziba Międzynarodowego Czerwonego Krzyża - wizyta • Europejskie Centrum Badań Nuklearnych (CERN) - spotkanie z pracownikami • Pałac Wystaw - msza św. (25 tys. osób) • Ceremonia pożegnania. Odlot do Rzymu
 
Charakterystyka i najważniejsze przesłanie pielgrzymki
Pielgrzymkę wyróżnia fakt, że odwiedzane były instytucje, a nie kraj czy miejscowości. Podczas Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Pracy Ojciec Święty mówił m.in.: „Zwracając się do was, Panie i Panowie, pragnę przede wszystkim za waszym pośrednictwem oddać hołd ludzkiej pracy, bez względu na jej naturę i bez względu na to, gdzie jest ona w świecie wykonywana; hołd wszelkiej pracy oraz każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie, którzy ją wykonują, nie czyniąc różnicy między jej specyficznymi cechami: między pracą «fizyczną» czy «umysłową». (...) Problem pracy jest nadzwyczaj ściśle związany z problemem sensu ludzkiego życia”. W przemówieniu wskazywał też wielokrotnie na problematykę szeroko rozumianej solidarności ludzi pracy na całym świecie.
 
W czasie swojego wystąpienia w Genewie papież wystosował pilny apel o „poszanowanie międzynarodowych konwencji humanitarnych i dodatkowych protokołów przez państwa i władze, których obowiązkiem jest stosowanie mądrych przepisów”. Jest to zadanie każdego państwa, które ma dobro swoich obywateli w sercu. Papież podczas spotkania surowo skrytykował tortury,„ plugawą plagę ludzkości ”i nieludzkie traktowanie, które powoduje upokorzenie i cierpienie ofiary oraz degraduje oprawcę. Należy chronić godność człowieka i promować prawa człowieka na całym świecie.
 
To z ONZ powiązanych jest wiele międzynarodowych agend, których diagnozy, badania i decyzje są istotne. Wymienić tu należy Światową Organizację Zdrowia WHO, Międzynarodową Organizację Pracy czy Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO.
 
ONZ nazywana jest „parlamentem świata”, co nie czyni jej lepszą, niemniej jednak organizacja wyznacza standardy i walczy o sprawiedliwy świat.
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
Na zakończenie rozważań na temat ONZ chciałbym przedstawić dramatyczny obraz, a dotyczy między innymi odejścia od wydobycia węgla, gdzie nie bardzo wielu chce się do tego przyczynić i dlatego bardzo zależy im na wyjściu z organizacji międzynarodowych. To nie jest rozwiązanie. 
 
Paliwa kopalne są znane w dzisiejszych czasach z dostarczania paliwa i energii elektrycznej różnym gałęziom przemysłu i ogółowi społeczeństwa.
 
Materiał jest wydobywany i spalany jako paliwo w procesie zwanym emisją paliw kopalnych lub spalaniem.
 
Podczas gdy spalanie paliw kopalnych napędza przemysł naftowy i gazowy, a także sektor energetyczny, naukowcy w przeszłości wskazywali, że proces ten jest szkodliwy dla środowiska, zwłaszcza jako źródło gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, który zatrzymuje ciepło w atmosfery, powodując globalne ocieplenie i ostatecznie zmianę klimatu.
 
W powracającym temacie związanym z kryzysem klimatycznym paliwa kopalne były przedmiotem debat ekonomicznych, politycznych i środowiskowych w kontekście rozwiązania problemu klimatycznego i obniżenia globalnych temperatur. W szczególności Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i inne podmioty na całym świecie przodują w podejmowaniu najlepszych możliwych działań w walce z zagrożeniem klimatycznym.
 
Dramatyczne efekty zmiany klimatu widzimy już teraz. Gigantyczne powodzie, pożary. 
 
Okolicznościowy znaczek pocztowy w bloku, wydany w Indonezji w 1967 roku.
 
Na znaczku przedstawiono reprodukcję obrazu „Pożar Lasu”, namalowanego przez indonezyjskiego malarza Radena Saleha.
 
16
 
17
 
A takim obrazem jak państwa powinny ze sobą współpracować jest zestaw znaczków europejskiej kampanii solidarnościowej
 
Edukacja - Liechtenstein 1988. Liechtenstein wydaje swoje pierwsze wspólne znaczki emisyjne wraz z Kostaryką. Okazją jest porozumienie kulturowe między dwoma krajami. Europejska kampania na rzecz współzależności między Północą a Południem: współpraca kulturalna z Liechtensteinem i Kostaryką.
 
Ilustracje: Mężczyzna z kieszonkowym radiem (edukacja dorosłych). Książki, słuchawki (kulturalne audycje radiowe).
Połączona litera. 
 
18
 
Clip 19