Znaczki wiedeńskie Organizacji Narodów Zjednoczonych
Znaczki do użytku w Międzynarodowym Centrum ONZ Donaupark Vienna lub Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu w Austrii są denominowane w austriackich szylingach i groszach oraz są opatrzone napisem w języku niemieckim „Vereinte Nationen”. Emisja znaczków Organizacji Narodów Zjednoczonych i Wiednia rozpoczęła się w 1979 roku i obejmowała wiele ulubionych znaczków tematycznych, w tym broszury prezentacyjne z serii Miejsca Światowego Dziedzictwa.
Pomysł posiadania własnych znaczków ONZ opiera się na propozycji Argentyny z 1947 roku. Pierwsze znaczki Organizacji Narodów Zjednoczonych w dolarach amerykańskich zostały wyemitowane 24 października 1951 roku. Motywy znaczków poświęcone są jednolitemu tematowi, ale ich wartości nominalne odpowiadają walucie danego kraju.
Dochód pochodzi prawie w całości ze sprzedaży znaczków kolekcjonerom. Największa część znaczków ONZ – około 85 proc. – zbierają pasjonaci znaczków.
Poniżej walor, który w swojej treści całkowicie wpisuje się w historię ONZ w Wiedniu.
40 lat ONZ, 30 lat członkostwa w Austrii.
24 października 1985 roku obchodzona była czterdziesta rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Również w 1985 r., 14 grudnia, obchodzono trzydziestą rocznicę przystąpienia Austrii do światowej organizacji. Oba wydarzenia mają decydujące znaczenie dla powojennej historii świata i Austrii. Zwłaszcza Austria, jako państwo neutralne, miała ogromne możliwości, aby przyczynić się do kształtowania rozwoju organizacji, która jednoczy narody i utrzymuje pokój poprzez przystąpienie do UE. Neutralność jako instrument mediacji w czasie konfliktu między Wschodem a Zachodem przyczyniła się przede wszystkim do tego, że przedstawiciel Austrii przez dziesięć lat pełnił funkcję Sekretarza Generalnego ONZ. Do 1985 roku Austria dostarczyła około 20 000 żołnierzy na misje pokojowe ONZ na całym świecie. Rola Austrii jako kraju gościnnego dla organizacji międzynarodowych i konferencji jest specyficzną cechą jej pozycji w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 1958 r. MAEA ma swoją siedzibę w Wiedniu, a UNIDO od 1967 r. Już w roku jubileuszowym 1985 Austria mogła poszczycić się trzema dekadami niezwykle udanej pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na okolicznościowym znaczku widnieje godło ONZ oraz austriacki herb narodowy.
Poniżej walory z datownikami okolicznościowymi różnych imprez (targi, wystawy np. znaczków, koncerty, festyny itp.) – w różnych miastach - Administracja Pocztowa ONZ w Wiedniu.
Poczta balonowa Pro Juventute dla Wiosek Dziecięcych. Przesyłki były między innymi nadawane w Urzędzie Pocztowym ONZ Wiedeń., którego stemple nadawcze i znaczki są umieszczone na przesyłkach.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce – pozarządowa organizacja dobroczynna. Pomaga opuszczonym i osieroconym dzieciom. Działa w 135 krajach, w Polsce jest organizacją pożytku publicznego.
Instytucja Kinderdorf obecnie robi poczty balonowe i sterowcowe zdobywając jakąś część funduszy potrzebnych na utrzymanie „wiosek dziecięcych” w Niemczech - jest to podobna instytucja co „Pro Juventute” w Austrii.
W 1949 roku Austriak Hermann Gmeiner założył Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i wybudował razem z przyjaciółmi pierwszą Wioskę Dziecięcą SOS w Imst, w Austrii. Pierwszemu domkowi dał nazwę „Dom Pokoju”. Nikt wtedy nie przypuszczał jak wielkim sukcesem na całym świecie okaże się jego pomysł. Dla Hermanna Gmeinera, głównym celem było stworzenie dla sierot wojennych i opuszczonych dzieci, rodziny, domu i Wioski. Do dziś ten „prototyp” Imst jest wzorem dla wszystkich krajów, jako praktyczny i łatwo dający się przystosować koncept opieki nad dzieckiem.
W 1960 r. projekt „Wioska Dziecięca SOS” rozwijał się bardzo sprawnie. Sieć Wiosek Dziecięcych SOS składała się z 10 placówek i stu rodzin. W tym czasie organizację wspierało regularnie ponadto milion darczyńców. Stowarzyszenia Wiosek Dziecięcych SOS powstały w wielu europejskich krajach: Francji, Niemczech, Finlandii, Belgii i Luxemburgu. W tym samym roku założone zostało biuro generalne SOS-Kinderdorf International w Strasbourgu jako parasol organizacyjny dla Wiosek Dziecięcych SOS, z Hermannem Gmeinerem jako pierwszym prezesem. W następnym dziesięcioleciu działalność organizacji wykroczyła poza Europę.
Na początku lat 90-tych koniec zimnej wojny umożliwił reaktywację pracy Wiosek Dziecięcych SOS we Wschodniej Europie. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zostało założone w Rosji i Polsce, a nowe projekty zaczęto rozwijać także w Bułgarii i Rumunii.
Stowarzyszenie SOS w Polsce prowadzi Wioski Dziecięce w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach oraz Karlinie, dwie wspólnoty mieszkaniowe dla młodzieży oraz dwa rodzinne pogotowia opiekuńcze w Biłgoraju i w Ustroniu.
Wioski Dziecięce SOS to niepubliczne, rodzinne placówki opieki całkowitej nad dziećmi osieroconymi i opuszczonymi oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Organizują różnorodne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. Wioska zazwyczaj składa się z 14 domów; w każdym mieszka rodzina SOS, czyli mama zastępcza lub rodzice zastępczy z sześciorgiem, ośmiorgiem dzieci.
Stowarzyszenie realizuje programy wspomagające młodych ludzi w drodze do samodzielności, w ramach których wychowankowie mają możliwość nauki języka obcego, zrobienia kursu komputerowego czy prawa jazdy, udziału w szkoleniach, uczą się gdzie szukać pracy, jakie dokumenty przygotować dla przyszłego pracodawcy i jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce jest częścią międzynarodowej organizacji SOS-Kinderdorf International, prowadzącej obecnie 444 Wioski Dziecięce SOS, w których rodzinę i dom znajduje ponad 48 345 dzieci w 123 krajach świata. Działalność Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce w 75 proc. jest finansowana ze środków pozyskanych przez polskie stowarzyszenie - darowizn i składek, dotacji państwowych, odsetek i refundacji VAT, a w 25 proc. przez międzynarodowe Stowarzyszenie SOS Kinderdorf International. Pod opieką Stowarzyszenia SOS w Polsce znajduje się 431 dzieci.
Koperta ta została wysłana w dniu 15.10.1990 r. w Wiedeńskiej Administracji Pocztowej ONZ z okazji 84. lotu poczty balonowej austriackiego Pro Juventute balonem OE-DZE i ostemplowana znaczkiem ONZ z wyróżnikiem „z” oraz stemplem okolicznościowym „UNITAR United in Knowledge 1965 – 1990 (UNITAR Zjednoczeni w Wiedzy 1965 – 1990)” – (Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń). W dniu 26.10.1990 r. przesyłka została przetransportowana balonem OE-DZE. W tym dniu na kopercie znalazł się specjalny stempel pocztowy z St. Kanzian nad jeziorem Klopein z numerem kodu „1” dla tego 84. lotu pocztą balonową, dzienny stempel pocztowy od St. Kanzian A. Klop. S. z literą kodową „e” i pieczęcią balonu.
Koperta ta została wysłana w dniu 16.9.1991 r. w Administracji Pocztowej ONZ w Wiedniu na 86. lot pocztą balonową austriackiego Pro Juventute balonem OE-DZC-Raiffeisen i oznaczona znaczkiem ONZ z wyróżnikiem „y” oraz stemplem okolicznościowym „CZTERY DEKADY W SŁUŻBIE UCHODŹCOM; 1951-1991 UNHCR”. W dniu 6.10.1991 roku otrzymał on specjalny stempel pocztowy o numerze kodowym „4” od Thalgau na ten lot balonem. Ponieważ lot balonem został odwołany z powodu złej pogody, na kopercie umieszczono dodatkowy stempel z napisem „Start balonu odwołany ze względu na złą pogodę 5303 THALGAU”.
List ten został wysłany na pocztę ONZ w dniu 24.8.1993 r. na 90. lot pocztą balonową austriackiego Pro Juventute balonem wolnym OE-SZN w Wiedniu. Znaczek Wiedeńskiej Administracji Pocztowej ONZ używany do frankowania został unieważniony stemplem pocztowym Wiedeń - Organizacja Narodów Zjednoczonych. W dniu 17.9.1993 r. list otrzymał specjalny stempel pocztowy z Salzburga o numerze kodu „2” na ten 90. lot pocztą balonową. Ponadto na liście umieszczono pieczęć dzienną firmy Anthering z wyróżnikiem „c” oraz pieczęć pokładową.
List ten został wysłany na pocztę ONZ w dniu 3.5.1994 r. z okazji 91. lotu poczty balonowej austriackiego Pro Juventute wolnym balonem D-OABC w Wiedniu. Znaczek Wiedeńskiej Administracji Pocztowej ONZ używany do frankowania został unieważniony stemplem pocztowym Wiedeń - Organizacja Narodów Zjednoczonych. W dniu 28.05.1994 r. list otrzymał specjalny stempel pocztowy z Attnang-Puchheim z numerem kodu „1” dla tego 91. lotu pocztą balonową. Ponadto do listu dołączono pieczęć dzienną z Vöcklabruck oraz stempel pokładowy.
1979 rok. Wydane: 24.08
Organizacja Narodów Zjednoczonych w Wiedniu - wydanie pierwsze. Znaczki obiegowe. Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1980 rok. Wydane: 11.01
Nowy Światowy Porządek Gospodarczy.
1980 rok. Wydane: 11.01
Gołąb Pokoju. Definitywny (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1980 rok. Wydane: 7.03
Inicjatywa ONZ poświęcona Dekadzie Kobiet.
1980 rok. Wydane: 16.05
Kwestia operacji pokojowych
1980 rok. Wydane: 26.06
35. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych
1980 rok. Wydane: 21.11
Rada Społeczno-Gospodarcza. Solidarność.
1981 rok. Wydane: 30.01
Rygory narodu palestyńskiego. Niezbywalne prawa narodu palestyńskiego w kwestii Organizacji Narodów Zjednoczonych
1981 rok. Wydane: 6.03
Międzynarodowy Rok Osób Niepełnosprawnych
1981 rok. Wydane: 15.04
Wydanie artystyczne. Fresk. Sebastokrator Kaloyan i jego żona.
1981 rok. Wydane: 15.04
Nowe i odnawialne źródła energii
1981 rok. Wydane: 13.11
10. rocznica programu wolontariatu ONZ (Programu Ochotników ONZ)
1982 rok. Wydane: 22.01
Definitywny (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1982 rok. Wydane: 19.03
Nasze środowisko. Kwestia Organizacji Narodów Zjednoczonych dotycząca środowiska ludzkiego
1982 rok. Wydane: 11.06
Eksploracja i wykorzystanie przestrzeni. Druga Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Badań i Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej.
1982 rok. Wydane: 19.11
Utrzymanie i ochrona środowiska. Kwestia Konserwacji i Ochrony Przyrody
1983 rok. Wydane: 28.01
Światowy Rok Środków Społecznego Przekazu (Rok Światowej Komunikacji)
1983 rok. Wydane: 18.03
Bezpieczeństwo na morzu. Wydanie Międzynarodowej Organizacji Morskiej.
1983 rok. Wydane: 22.04
Światowy Program Żywnościowy
1983 rok. Wydane: 6.06
Handel i rozwój
1983 rok. Wydane: 9.12
35. rocznica wydania Deklaracji Praw Człowieka. Obrazy Hundertwassera
1984 rok. Wydane: 3.02
Międzynarodowa Konferencja Ludnościowa (Kongres)
1984 rok. Wydane: 15.03
Światowy Dzień Żywienia (Dzień Żywności)
1984 rok. Wydane: 18.04
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze człowieka
1984 rok. Wydane: 29.05
Działania ONZ na rzecz uchodźców (Przyszłość dla uchodźców)
1984 rok. Wydane: 15.11
Międzynarodowy Rok Młodzieży
1985 rok. Wydane: 1.02
Centrum Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracy (Instytut Techniczny)
1985 rok. Wydane: 15.03
10. rocznica Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych,
1985 rok. Wydane: 10.05
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1985 rok. Wydane: 26.06
40. rocznica powstania ONZ
1985 rok. Wydane: 22.11
Kampania na rzecz przetrwania dzieci na całym świecie
1986 rok. Wydane: 31.01
Afryka w potrzebie (Afryka w kryzysie)
1986 rok. Wydane: 14.03
Rozwijanie pracy (Program rozwoju)
1986 rok. Wydane: 22.05
Filatelistyka - międzynarodowe hobby (Zbieranie znaczków)
1986 rok. Wydane: 20.06
Międzynarodowy Rok Pokoju
1986 rok. Wydane: 14.11
Jubileusz 40-lecia WFUNA (40. rocznica wydania Światowej Federacji Stowarzyszeń Narodów Zjednoczonych)
1987 rok. Wydane: 30.01
Pierwszy Sekretarz Generalny ONZ (9. rocznica śmierci Trygve Lie)
1987 rok. Wydane: 13.03
Międzynarodowy Rok Bezdomnych (Rok Schronienia dla Bezdomnych)
1987 rok. Wydane: 12.06
Walka z narkomanią (Kampania antynarkotykowa)
1987 rok. Wydane: 12.06
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1987 rok. Wydane: 23.10
Dzień ONZ
1987 rok. Wydane: 20.11
Szczepienia dzieci (Zdrowie dzieci)
1988 rok. Wydane: 29.01
Świat bez głodu
1988 rok. Wydane: 16.03
Na ratunek lasom
1988 rok. Wydane: 6.05
Międzynarodowy Dzień Wolontariuszy
1988 rok. Wydane: 17.06
Zdrowie dzięki sportowi
1988 rok. Wydane: 9.12
40. rocznica wydania Deklaracji Praw Człowieka ONZ
1989 rok. Wydane: 27.01
Emisja Banku Światowego
1989 rok. Wydane: 17.03
Pokojowa Nagroda Nobla dla sił pokojowych ONZ
1989 rok. Wydane: 25.04
25. rocznica powstania Organizacji Meteorologicznej
1989 rok. Wydane: 23.08
10. rocznica powstania Biura ONZ w Wiedniu (10. rocznica wydania Wiedeńskiego Centrum Międzynarodowego Organizacji Narodów Zjednoczonych)
1989 rok. Wydane: 17.11
Prawa człowieka
1990 rok. Wydane: 2.02
Międzynarodowe Centrum Handlu
1990 rok. Wydane: 2.02
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1990 rok. Wydane: 16.03
Walka z AIDS
1990 rok. Wydane: 4.05
Zioła, rośliny lecznicze
1990 rok. Wydane: 26.06
45. rocznica powstania ONZ
1990 rok. Wydane: 13.09
Zapobieganie przestępczości
1990 rok. Wydane: 16.11
Prawa człowieka
1991 rok. Wydane: 15.03
Ochrona środowiska. Europejska Komisja Gospodarcza
1991 rok. Wydane: 10.05
Namibia. 1. rocznica niepodległości Namibii
1991 rok. Wydane: 10.05
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1991 rok. Wydane: 14.06
Prawa dziecka. 30. rocznica Deklaracji Praw Dziecka ONZ i Światowego Szczytu Praw Dziecka.
1991 rok. Wydane: 11.09
Zakaz broni chemicznej
1991 rok. Wydane: 24.10
40. rocznica powstania Administracji Pocztowej ONZ (40 lat usług pocztowych ONZ)
1991 rok. Wydane: 20.11
Prawa człowieka
1992 rok. Wydane: 24.01
Dziedzictwo kulturowe i społeczne człowieka
1992 rok. Wydane: 13.01
Ochrona morza. Czyste oceany
1992 rok. Wydane: 22.05
Konferencja ekologiczna w Rio na temat Środowiska i Rozwoju
1992 rok. Wydane: 4.09
Misja Ziemia. Międzynarodowy Rok Kosmiczny
1992 rok. Wydane: 2.10
Nauka i technika, technologia i rozwój. Komisja ds. Nauki i Technologii na rzecz Rozwoju
1992 rok. Wydane: 2.10
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1992 rok. Wydane: 20.11
Prawa człowieka
1993 rok. Wydane: 5.02
Dla lepszej starości. Seniorzy. 10. rocznica Międzynarodowego Planu Działania w sprawie starzenia się.
1993 rok. Wydane: 3.03
Leczone zwierzęta. Gatunki zagrożone
1993 rok. Wydane: 7.05
45. rocznica powstania WHO
1993 rok. Wydane: 7.05
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1993 rok. Wydane: 11.06
Prawa człowieka
1993 rok. Wydane: 21.09
Międzynarodowy Dzień Pokoju
1993 rok. Wydane: 29.10
Zmiany klimatyczne (Środowisko - kwestia klimatu)
1994 rok. Wydane: 4.02
Międzynarodowy Rok Rodziny
1994 rok. Wydane: 18.03
Zwierzęta zagrożone wyginięciem
1994 rok. Wydane: 29.04
Ochrona uchodźców (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców)
1994 rok. Wydane: 29.04
Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1994 rok. Wydane: 24.05
Międzynarodowa Dekada Ograniczania Skutków Klęsk Żywiołowych (Naturalne dysproporcje)
1994 rok. Wydane: 1.09
Konferencja Ludnościowa i Rozwoju
1994 rok Wydane: 28.10
30 rocznica UNCTAD (30. rocznica Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju)
1995 rok Wydane: 1.01
50. rocznica powstania ONZ
1995 rok Wydane: 3.02
Szczyt Społeczny w Kopenhadze, obraz Hundertwassera (Światowy Szczyt Rozwoju Społecznego)
1995 rok Wydane: 24.03
Zwierzęta zagrożone wyginięciem
1995 rok Wydane: 26.05
10. rocznica Międzynarodowego Roku Młodzieży
1995 rok Wydane: 26.06
50. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych
1995 rok Wydane: 5.09
IV Światowa Konferencja w sprawie Kobiet, Pekin
1995 rok Wydane: 24.10
50. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych
1996 rok Wydane: 2.02
Światowa Sieć Młodzieży dla Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFUNA) - (50. rocznica wydania Światowej Federacji Stowarzyszeń Narodów Zjednoczonych)
1996 rok Wydane: 2.02
Kwestie ostateczne. Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1996 rok Wydane: 14.03
Gatunki zagrożone wyginięciem - kwiaty
1996 rok Wydane: 2.06
Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie osadnictwa HABITAT II, Stambuł
1996 rok Wydane: 19.06
100. rocznica nowożytnych igrzysk olimpijskich
1996 rok Wydane: 17.09
Wołanie o pokój. „Apel o pokój” - Zwycięzcy Konkursu Projektowania Młodzieżowego w Chinach
1996 rok Wydane: 20.11
50. rocznica powstania Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci
1997 rok Wydane: 12.02
Kwestie ostateczne. Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1997 rok Wydane: 13.03
Zwierzęta zagrożone wyginięciem
1997 rok Wydane: 30.05
5 rocznica Konferencji na temat Środowiska i Rozwoju w Rio de Janeiro
1997 rok Wydane: 29.08
50. rocznica Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych i 50. rocznica Komisji ds. Azji i Pacyfiku
1997 rok Wydane: 14.10
Hołd dla filatelistyki
1997 rok Wydane: 19.11
25. rocznica wydania Konwencji Światowego Dziedzictwa. Terakotowa armia
1998 rok Wydane: 13.02
Kwestie ostateczne. Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1998 rok Wydane: 13.03
Gatunki zagrożone wyginięciem
1998 rok Wydane: 20.05
Międzynarodowy Rok Oceanu
1998 rok Wydane: 19.06
50. rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia
1998 rok Wydane: 15.09
50. rocznica powstania Sił Pokojowych ONZ
1998 rok Wydane: 27.10
50. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
1998 rok Wydane: 4.12
Światowe Dziedzictwo UNESCO - Pałac Schönbrunn
1999 rok Wydane: 5.02
Opłata pocztowa. Definitywy (Znaczek ostateczny przeznaczony jest do codziennego użytku przez długi okres czasu).
1999 rok Wydane: 19.03
Światowe Dziedzictwo UNESCO: Australia
1999 rok Wydane: 22.04
Gatunki zagrożone wyginięciem
1999 rok Wydane: 7.07
3 Konferencja na temat eksploracji i przyjaznego wykorzystania przestrzeni kosmicznej - UNISPACE III,
1999 rok Wydane: 23.08
125. rocznica powstania Światowego Związku Pocztowego
1999 rok Wydane: 21.09
„In Memoriam - Polegli w sprawie pokoju”
1999 rok Wydane: 18.11
Edukacja - Kamień węgielny dla wydania Organizacji Narodów Zjednoczonych XXI wieku
2000 rok Wydane: 1.01
Międzynarodowy Rok Dziękczynienia
2000 rok Wydane: 6.04
Gatunki zagrożone wyginięciem
2000 rok Wydane: 30.05
Nasz świat w roku 2000. Stare gazety, książki fantastyczno-naukowe, czy filmy (jak na przykład Powrót do przyszłości) mają to do siebie, że lubią często opisywać przyszłość. W takiej literaturze autorzy lubili wskazywać na początek nowego millenium, czyli okres po roku 2000, który miał być przełomowy przede wszystkim na poziomie technologii.
2000 rok Wydane: 7.07
Rocznice: 55. rocznica Organizacji Narodów Zjednoczonych; 50. rocznica oficjalnego otwarcia siedziby ONZ w Nowym Jorku
2000 rok Wydane: 15.09
ONZ w XXI wieku
2000 rok Wydane: 6.10
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Hiszpania
2000 rok Wydane: 9.11
50. rocznica powstania Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców
2001 rok Wydane: 1.02
Zwierzęta zagrożone wyginięciem
2001 rok Wydane: 29.03
Międzynarodowy Rok Wolontariuszy
2001 rok Wydane: 1.08
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Japonia
2001 rok Wydane: 18.09
40. rocznica śmierci Daga Hammarskjolda, 1905-1961
2001 rok Wydane: 18.10
50. rocznica powstania Administracji Pocztowej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNPA)
2001 rok Wydane: 18.10
50. rocznica powstania Administracji Pocztowej Organizacji Narodów Zjednoczonych
2001 rok Wydane: 16.11
Zmiany klimatyczne
2001 rok Wydane: 10.12
Laureat Nagrody Nobla Kofi Annan
2002 rok Wydane: 4.04
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Austria
2002 rok Wydane: 4.04
Gatunki zagrożone wyginięciem
2002 rok Wydane: 20.05
Niepodległość Timoru Wschodniego
2002 rok Wydane: 27.06
Światowy Szczyt Zrównoważonego Rozwoju w Johannesburgu. Peter Max – grafika
2002 rok Wydane: 30.08
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Włochy
2002 rok Wydane: 24.10
UNAIDS – Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS
2003 rok Wydane: 31.01
Sztuka tubylcza
2003 rok Wydane: 7.08
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Austria
2003 rok Wydane: 20.06
Międzynarodowy Rok Słodkiej Wody
2003 rok Wydane: 7.08
100. rocznica urodzin Ralpha Bunche'a, 1904-1971
2003 rok Wydane: 7.08
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Austria
2003 rok Wydane: 24.10
Światowe Dziedzictwo UNESCO - Stany Zjednoczone Ameryki
2003 rok Wydane: 24.10
Uhonorowanie ofiar zamachu bombowego na misję ONZ w Iraku
2004 rok Wydane: 29.01
Światowe Dziedzictwo UNESCO - Austria
2004 rok Wydane: 4.03
Sztuka tubylcza
2004 rok Wydane: 7.04
Bezpieczeństwo drogowe
2004 rok Wydane: 3.06
50. rocznica japońskiego Dzwonu Pokoju
2004 rok Wydane: 12.08
Światowe Dziedzictwo UNESCO – Grecja
2004 rok Wydane: 21.09
Moje marzenie o pokoju
2004 rok Wydane: 14.10
Międzynarodowa Dekada Edukacji o Prawach Człowieka
2005 rok Wydane: 4.02
60. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych